Jak przygotować umowę dla samozatrudnionego
Decydując się na współpracę z osobą mającą własną firmę, trzeba umiejętnie sporządzić umowę, tak aby nie okazało się, że wykonywane przez nią czynności traktowane są jak te, które realizują pracownicy na etacie
Samozatrudnienie polega na wykonywaniu pracy lub usług na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą fizyczną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Samozatrudnieni sami opłacają za siebie składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązki te nie spoczywają na pracodawcy.
Nie wszystko jest działalnością
Za działalność gospodarczą (pozarolniczą działalność gospodarczą) nie uznaje się czynności, jeśli łącznie spełnione są trzy warunki. Po pierwsze odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie czynności. Po drugie są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Po trzecie wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Dopiero spełnienie łącznie wszystkich trzech warunków powoduje wyłączenie możliwości uznania danego rodzaju aktywności zawodowej za działalność gospodarczą. Wskazują one bowiem na podporządkowanie i zależność od zlecającego.
W zależności od okoliczności osoby spełniające łącznie wspomniane warunki uznaje się za:
- pracowników – jeśli stosunek łączący strony ma charakter stosunku pracy, nawet jeśli podstawą zatrudnienia była umowa cywilnoprawna;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta