Gdy odmówisz zawarcia umowy, orzeknie o niej sąd
Od niedawna w przepisach pojawiła się służebność przesyłu. Co zmieni dla właścicieli działek, przez które przechodzą linie energetyczne lub rury kanalizacyjne?
Rz: Czy służebność przesyłu pozwala firmie wodociągowej, gazowni czy elektrowni na skorzystanie z kawałka naszej działki bez naszej zgody?
Piotr Zapalski, radca prawny, Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto: Wprowadzając do kodeksu cywilnego instytucję służebności przesyłu, ustawodawca powtórzył zasadę, że – podobnie jak w przypadku służebności gruntowych i osobistych – źródłem służebności przesyłu może być zarówno umowa, którą w przypadku służebności przesyłu zawiera przedsiębiorca przesyłowy i właściciel nieruchomości, na której są (lub mają zostać) posadowione urządzenia przesyłowe, jak i orzeczenie sądowe wydane na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy przesyłowego albo właściciela nieruchomości, na której zlokalizowane są urządzenia przesyłowe. Zasady dotyczące służebności przesyłu będą miały odpowiednie zastosowanie także do użytkowania wieczystego.
A co w sytuacji, gdy właściciel terenu stanowczo odmawia, bo nie chce mieć np. rurociągu na swoim terenie?
Gdy jedna z zainteresowanych stron odmawia zawarcia umowy, powstaje możliwość ustanowienia służebności przesyłu w drodze orzeczenia sądowego.
W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy strony nie uzgodnią zasad, na których służebność przesyłu ma być wykonywana, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta