Trudniej będzie zlikwidować szkołę publiczną
Nie zamknie się placówki, jeżeli ma to znacznie pogorszyć warunki nauki jej uczniów – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Nie wystarczy im zapewnić możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej. Liczy się także jej jakość – stwierdził WSA. Wyrok i ocena sądu dotyczące konkretnej decyzji wpisują się w dyskusję o przyszłości polskiego szkolnictwa i zagrożeniach nad nim wiszących.
Pierwszaki razem z maturzystami
Od roku szkolnego 1990/1991 liczba szkół w Polsce regularnie maleje. W 2007/2008 była mniejsza o 173 szkoły, tj. o 1,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a w porównaniu z 2000/2001 zmniejszyła się o 2,4 tys., tj. o 14,5 proc. W samym tylko 2007 r. samorządy wystąpiły do kuratorów oświaty o opinię w sprawie likwidacji ponad 500 z 30 tys. placówek oświatowych.
W lutym 2008 r. Rada Miasta Ostrołęka podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 5.
– Nie zdecydowały o tym względy finansowe, ale fakt, że szkoła, do której uczęszcza 219 uczniów, funkcjonuje w jednym budynku z II Liceum Ogólnokształcącym, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta