Kupisz raczej bez przeszkód, ale z włoskim NIP
Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub dom we Włoszech, musisz uzyskać włoski kod fiskalny – odpowiednik polskiego NIP. Pamiętaj też, że zazwyczaj to kupujący ponosi koszty notarialne, do tego włoski podatek od hipoteki oraz podatek katastralny
Rz: Czy Polak może bez przeszkód zostać właścicielem włoskiej nieruchomości?
Aleksandra Kamińska, Mario Botte: Prawo włoskie pozwala cudzoziemcom, co do zasady, swobodnie nabywać położone we Włoszech nieruchomości. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Nie jest przy tym wymagane uzyskanie zezwolenia wydanego przez centralny organ administracji będący odpowiednikiem np. polskiego zezwolenia wydawanego przez MSWiA. Ta zasada znajduje jednak ograniczenie w wymogu wzajemności. Oznacza to, że wolny dostęp do rynku nieruchomości mają obywatele tych państw, które zapewniają swobodny dostęp do nieruchomości obywatelom włoskim.
Inwestorzy i obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie napotkają jednak na większe utrudnienia lub ograniczenia przy transakcjach nabywania praw do nieruchomości. Drobne niedogodności mogą przede wszystkim stanowić utrudnienia natury formalnej. Należy do nich m.in. obowiązek uzyskania włoskiego kodu fiskalnego odpowiednik numeru NIP który jest wymagany przy zawieraniu niektórych transakcji finansowych oraz przez wiele urzędów i instytucji.
W jakiej formie zawiera się umowę sprzedaży?
Forma umowy sprzedaży nieruchomości we Włoszech jest zbieżna z polskimi przepisami prawa. Aby umowa przenosząca własność nieruchomości była w pełni skuteczna, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta