Niemcy pamiętają o „Solidarności”
Podejmuję pracę na rzecz pojednania za pomocą konkretnych projektów. Takim projektem jest niemiecko-polski podręcznik historii, który zainicjowaliśmy wspólnie z ministrem Sikorskim, oraz dzisiejsza dyskusja poświęcona 20. rocznicy Okrągłego Stołu w Polsce – twierdzi minister spraw zagranicznych Niemiec w rozmowie z Piotrem Jendroszczykiem
Rz: Dzisiaj wspólnie z ministrem Radosławem Sikorskim będzie pan uczestniczyć w dyskusji z okazji 20. rocznicy polskiego Okrągłego Stołu. Czy podziela pan opinię, że to „Solidarność” wyjęła pierwszą cegłę z muru berlińskiego, doprowadzając w konsekwencji do upadku NRD?
Frank-Walter Steinmeier: Piękne porównanie.
I trafne. Ostatecznie to właśnie mieszkańcy całej Europy Środkowo-Wschodniej doprowadzili do upadku komunizmu i muru berlińskiego. Lecz jasne jest, że opór w Pol0sce i ruch „Solidarności” miały w tym procesie decydujący udział, i to już na samym początku.
Z żadnym chyba innym europejskim ministrem spraw zagranicznych nie spotykam się tak często jak z Radosławem Sikorskim
W Niemczech panuje przekonanie, że zjednoczenie kraju jest dziełem Michaiła Gorbaczowa. Honoruje się Węgry za otwarcie granicy z Austrią, co umożliwiło obywatelom NRD masowe podróże do RFN. Nie wydaje się panu, że o wkładzie „Solidarności” jakby zapomniano?
Nie mam takiego wrażenia. Proszę popytać ludzi w Niemczech. Pojęcie „Solidarność” wielu osobom kojarzy się jednoznacznie. Pamiętamy oczywiście sceny pokazujące obywateli NRD, którzy szukali schronienia w ambasadach Republiki Federalnej Niemiec w Pradze, Budapeszcie i Warszawie. Pamiętamy dzień, w którym Węgrzy przecinali zasieki na granicy z Austrią, demonstracje poniedziałkowe w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta