USA wyciągają dłoń do Europy
Konferencja w Monachium. Wciąż niepewna jest przyszłość tarczy antyrakietowej i innych umów z USA
Wiceprezydent USA Joseph Biden zapowiedział na konferencji bezpieczeństwa w Monachium początek „nowego tonu” w relacjach z Europą. Ameryka będzie słuchać głosu Europy, ale wymagać też będzie więcej.
Z Bidenem rozmawiał w sobotę premier Donald Tusk. Usłyszał, że w sprawie tarczy antyrakietowej nic się nie zmieniło i Waszyngton będzie konsultować z Polską dalsze kroki. Także z Rosją oraz innymi partnerami w Europie. Nie wszyscy partnerzy Polski są tarczą zachwyceni. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel o tarczy nie wspomnieli, ale wiele czasu spędzili na tłumaczeniu konieczności pogłębienia współpracy z Rosją. A Biden zapowiedział, że USA będą rozwijać system obrony przeciwrakietowej w związku z zagrożeniem z Iranu, pod warunkiem że będzie on efektywny i opłacalny.
Polski premier rozmawiał w Monachium z Angelą Merkel na tematy energetyczne. Odniósł wrażenie, że stanowisko Niemiec nie jest tak sztywne jak poprzednio w sprawie budowy gazociągu północnego. Polska, jak i UE, wspiera budowę gazociągu Nabucco omijającego Rosję i Ukrainę.
Tusk o tarczy i Ameryce
Premier Tusk potwierdził w Monachium gotowość Polski do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta