Odliczony VAT korygujemy według nowych reguł
Niektórzy przedsiębiorcy mogą odliczać tylko część VAT naliczonego przy zakupach towarów i usług – ustaloną według odpowiedniej proporcji. Mają też obowiązek korygowania wysokości odliczenia. Od 1 grudnia 2008 r. zmieniły się zasady takiej korekty
Zmiany dotyczą m.in. zasad korekty VAT naliczonego:
- od prawa wieczystego użytkowania gruntu,
- od środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł,
- w razie likwidacji działalności,
- w razie zmiany przeznaczenia towarów.
Kwotę VAT dzielimy na trzy części
Przedsiębiorca kupujący towary i usługi, które wykorzystuje przy wykonywaniu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, powinien odrębnie ustalić kwotę VAT naliczonego:
1) związanego jedynie z czynnościami dającymi prawo do obniżenia VAT należnego – może ją odliczyć w całości,
2) związanego jedynie z czynnościami niedającymi prawa do obniżenia VAT należnego – nie może w ogóle odliczyć tej kwoty VAT,
3) związanego jednocześnie z tymi dwoma grupami czynności (dającymi prawo do odliczenia VAT oraz takimi, które tego prawa nie dają) – tę kwotę VAT może odliczyć według niżej opisanych zasad tylko w tej części, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do obniżenia podatku należnego.
Najpierw odliczenie, potem korekta
Podatnik rozliczający VAT proporcjonalnie:
- początkowo odlicza VAT według proporcji sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego,
- po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta