Zwolnienie dyscyplinarne tylko w ciągu miesiąca
Pracodawca, chcąc rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, musi pamiętać, że możliwość ta jest ograniczona czasowo. Przekroczenie terminu może mieć negatywne skutki w razie wniesienia przez podwładnego odwołania do sądu pracy
Ograniczenie czasowe możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika wprowadza art. 52 § 2 k.p. Dotyczy ono wszystkich podstaw uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika określonych w tym przepisie.
Kiedy można
Chodzi tu więc zarówno o rozwiązanie umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, jak i zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. We wszystkich tych przypadkach pracodawca może więc rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko w ciągu miesiąca od daty, kiedy uzyskał informację o zaistnieniu przesłanki pozwalającej na rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie.
Kto ma wiedzieć
W praktyce wiele wątpliwości powstaje przy określeniu, kto w imieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta