Wybierz najkorzystniejszą metodę płacenia zaliczek
Jeśli firma chce w tym roku zmienić sposób odprowadzania zaliczek, musi poinformować o tym do 20 lutego urząd skarbowy. Nie wszyscy jednak mają możliwość manewru
Przypomnijmy: zaliczki na podatek dochodowy możemy płacić w stałej wysokości (uproszczone) lub od liczonego na bieżąco dochodu. Można też rozliczać się z fiskusem co miesiąc lub co kwartał.
Która metoda jest najlepsza? Uproszczone zasady są atrakcyjne dla firm, w których dochody rosną z każdym rokiem. Mogą bowiem płacić niższe zaliczki i aż do rozliczenia rocznego obracać zaoszczędzonymi pieniędzmi. Jeśli jednak nasze zarobki spadają, wybierając uproszczoną formę możemy nadpłacić podatek i odzyskać go dopiero w przyszłym roku.
Jednak nie każdy przedsiębiorca ma pełną gamę możliwości. Kwartalne i uproszczone rozliczenie jest dostępne tylko dla niektórych.
Wpłata co miesiąc...
Wszyscy przedsiębiorcy mogą co miesiąc liczyć zaliczki od faktycznego dochodu uzyskanego od początku roku. Pomniejszają je o składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ale nie całą, tylko w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru).
Zaliczkę wpłacamy do 20 dnia następnego miesiąca. Jeszcze w 2009 r. należność za grudzień, w wysokości takiej jak za listopad, płacimy do 20 grudnia (czyli odprowadzamy wtedy podwójną zaliczkę). Po zakończeniu roku przedsiębiorcy rozliczający się według skali składają – do 30 kwietnia – zeznanie roczne na formularzu PIT-36 (liniowcy na PIT-36L).
PrzykładPan Kowalski prowadzi firmę usługową. Rozlicza się
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta