Nie łam się!
Jeśli nie chcesz paść ofiarą osteoporozy, jedz dużo wapnia, bądź aktywna fizycznie i rzuć palenie. Nie martw się, że trochę przytyłaś, bo dzięki tłuszczowi twoje kości będą dłużej młode
Kobieta żyje zgodnie z rytmem swoich hormonów. Cellulit, menopauza i osteoporoza to typowe kobiece problemy, których przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne.
Przekwitanie kojarzy się ze starością. To jednak nieprawda, pierwsze sygnały nadchodzącej menopauzy mogą pojawić się tuż przed czterdziestką. Ponieważ to sprawa bardzo indywidualna, w gabinetach ginekologicznych pojawiają się pacjentki, które dyskomfort związany z przekwitaniem odczuwają dopiero na dwa czy trzy lata przed ustaniem miesiączki, ale są i takie, które uskarżają się na nie już kilkanaście lat wcześniej. Badania dowodzą, że palenie papierosów przyczynia się do wcześniejszego przekwitania. Dlatego lekarze zalecają pacjentkom rzucenie palenia.
Nie daj się hormonom
Pierwsze dostrzegalne objawy premenopauzy to problemy z miesiączkowaniem. Cykl staje się coraz krótszy, a krwawienia mogą być bardziej obfite. Później cykle stają się coraz dłuższe i pojawia się niepłodność. Powodem jest stopniowy spadek poziomu produkowanych przez jajniki żeńskich hormonów płciowych: najpierw progesteronu, potem estrogenów. Malejąca ilość hormonów sprawia także, że skóra staje się coraz bardziej sucha i wiotczeje. Innymi objawami okresu przekwitania są m.in. kołatania serca, trudności z zasypianiem, napady lęku i stany depresyjne, a także wzrost masy ciała. Typowe są również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta