Polska – Niemcy. Czas niezrozumienia
Co zawiodło w komunikacji polsko-niemieckiej w ciągu ostatniego roku? Dlaczego tak szybko zapomniano o znaczeniu przeszłości w naszych wzajemnych relacjach? – pyta publicysta „Rzeczpospolitej”
Dziś w Hamburgu Donald Tusk zostanie przyjęty przez Angelę Merkel. To ich pierwsze spotkanie od momentu wybuchu przed dwoma tygodniami sporu o Erikę Steinbach. Formalną okazją do wizyty jest udział polskiego premiera w starym hanzeatyckim rytuale „Uczty w dzień św. Macieja”. Jak mawiają Niemcy: „Sankt Mattheis kalt, die Kaelte lange halt”.
Odradzałbym Niemcom zrównywanie Bartoszewskiego – byłego żołnierza AK – ze Steinbach – szefową ziomkostw. Takie oburzające zestawienia tylko wzmocnią emocje nad Wisłą
Polskim odpowiednikiem tego powiedzonka jest przysłowie „Na św. Macieja lody wróżą długie chłody”. Czy Tusk i Steinbach zaryzykują ochłodzenie relacji? Zapowiada się wiele oficjalnych uprzejmości i mało czasu na szczerą rozmowę. Może więc skrócić czas wystawnej uczty w hamburskim ratuszu i nieco dłużej porozmawiać w cztery oczy? Wpierw wyjaśnić sobie głębsze przyczyny nerwowych reakcji po obu stronach Odry, a potem się zastanowić, jak naprawdę wyjść z klinczu braku wzajemnego zrozumienia?
Potrzeba odwagi
Dyplomatyczna szarża Władysława Bartoszewskiego przeciw wejściu Eriki Steinbach do rady fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie podzieliła niemieckie elity. Zrozumienie dla polskiego stanowiska wykazał wicekanclerz i lider SPD Frank-Walter Steinmeier, a jego stanowisko poparli inni wpływowi politycy SPD: Gesine Schwan (pełnomocnik rządu RFN ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta