Pracodawca dofinansuje opiekę nad dzieckiem podwładnego
Właściciele firm mogą zakładać przyzakładowe przedszkola albo finansować pracownikom czesne za pobyt ich dzieci w żłobkach czy przedszkolach. Sfinansują to z pieniędzy socjalnych
Firmy, które w tym roku chcą zbudować przy zakładach pracy przedszkola, żłobki czy inne formy wychowania przedszkolnego lub przystosować swoje pomieszczenia, tak aby mogły w nich funkcjonować takie placówki, mogą wykorzystać na ten cel środki funduszu socjalnego. Taką możliwość mają dzięki obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. nowelizacji kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r., która jednocześnie wprowadziła zmiany do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Można wybrać działalność
Nowelizacja tych przepisów wskazuje, że działalność socjalna dotyczy już nie tylko np. dofinansowania karnetów na basen i tzw. wczasów pod gruszą, ale też właśnie finansowania opieki nad dziećmi pracowników w żłobkach i przedszkolach. Czytelnicy zwracają się do nas z pytaniami dotyczącymi m.in. tego, czy każdy pracodawca tworzący ZFŚS musi udzielać takiej pomocy, czy też może wybrać rodzaj działalności socjalnej, którą będzie realizował w swojej firmie.
Definicja działalności socjalnej zawarta w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) zawiera wykaz świadczeń dla pracowników, które mogą być sfinansowane z funduszu.
– Nie wszystkie spośród tych możliwych rodzajów działalności socjalnej trzeba wprowadzać do każdego regulaminu ZFŚS. Pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta