Zagraniczny wyrok musi być zgodny z krajowym
Polski sąd musi odmówić uznania wyroku sądu zagranicznego, jeśli nie da się go pogodzić z orzeczeniami dotyczącymi tych samych stron wydanymi w Polsce
Prawną podstawą jest tu art. 27 pkt 3 konwencji lugańskiej z 1988 r. o jurysdykcji i wykonaniu orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych.
W swoim postanowieniu Sąd Najwyższy zaakceptował odmowę uznania wykonalności w Polsce wyroku z 2002 r., w którym sąd włoski przyznał Antoniowi S. od byłej żony Katarzyny T. 26 tys. euro plus 1,6 tys. euro kosztów sądowych tytułem zadośćuczynienia za krzywdę moralną i cierpienia.
Władza rodzicielska dla matki
Według włoskiego sądu Katarzyna T. wyrządziła byłemu mężowi ową krzywdę i cierpienia przestępstwem ciągłym w postaci uprowadzenia w 1994 r. ich wspólnego dziecka i długotrwałego pozbawienia go kontaktów z nim. W tym samym wyroku z 2002 r. włoski sąd skazał Katarzynę T. za uprowadzenie i ukrycie dziecka przed ojcem na 1,5 roku więzienia.
Małżonkowie rozstali się, gdy ich córka Marina, dziś pełnoletnia studentka, była małym dzieckiem. W 1994 r. włoski sąd orzekł ich separację.
Katarzyna T. z córką wróciła do Polski. W 1995 r. Antonio S. złożył w polskim sądzie wniosek o wydanie mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta