Obniżenie etatu nie zapewnia posady w dobie kryzysu
Ochrona przed zwolnieniem przyznana podwładnym, którzy rezygnują z urlopu wychowawczego w celu kontynuowania pracy w mniejszym wymiarze, nie na wiele się zdaje. Możemy bowiem rozstać się z nimi w trakcie redukcji grupowych
Obowiązujący od 1 stycznia 2009 r. art. 1868 kodeksu pracy wprowadziła jego nowelizacja z 6 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1654). Po to, aby umożliwić młodym rodzicom pogodzenie wychowywania potomstwa z pracą zawodową, choć nie w pełnym wymiarze.
Wniosek o obniżenie etatu (do połówki) może złożyć pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego (art. 1867 k.p.). W tym czasie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.
Kulawa osłona
Ale ochrona taka trwa tylko okresowo, od dnia złożenia wniosku do czasu powrotu do nieobniżonego wymiaru, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Ponadto nie jest bezwzględna. Na taki parasol mogą liczyć tylko podwładni tego pracodawcy, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta