Warzywa, wino i kapsułki
Odpowiednia dieta i umiarkowany trening to niezastąpiona broń w walce z wolnymi rodnikami. Antyoksydanty zapobiegają zapadaniu na poważne choroby, podnoszą odporność organizmu, usprawniają umysł i opóźniają starzenie
Wolne rodniki to atomy, cząsteczki lub jony z pojedynczym, niesparowanym elektronem na zewnętrznej orbicie. Utleniają każdy związek, który ma z nimi kontakt, dążąc do przyłączenia lub oddania elektronu. Atakują przede wszystkim znajdujące się we krwi białka, DNA i nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład błon komórkowych oraz lipidy – substancje, którym zabierają elektrony.
W organizmie zdrowego człowieka ok. 5 proc. tlenu przekształcane jest w wolne rodniki. Jednak z wiekiem, pod wpływem niezdrowego trybu życia i czynników cywilizacyjnych tych agresywnych cząstek jest coraz więcej. Ich powstawaniu sprzyjają: palenie papierosów, picie alkoholu, nadmierne opalanie się (także w solarium), kontakt z metalami ciężkimi (m.in. ołowiem i kadmem), niedotlenienie, stany zapalne oraz wdychanie powietrza zanieczyszczonego spalinami samochodowymi. Lekarze odradzają nie tylko używki, ale też niektóre metody przyrządzania potraw – smażenie, a szczególnie grillowanie, podczas którego w żywności powstaje benzoapiren, związek silnie uszkadzający DNA. Rujnujące działanie na równowagę tlenową w naszych komórkach mają też długotrwały stres i zażywanie niektórych leków, m.in. antybiotyków. Kiedy wolnych rodników jest tak dużo, że organizm nie nadąża z ich neutralizacją, następuje tzw. stres oksydacyjny.
Zapobiegać temu procesowi mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta