Nie każdy błąd można poprawiać tak samo
Jeśli dokument zawiera błędy, można je poprawić notą. Czasem jednak potrzebna jest faktura korygująca. Wszystko zależy od tego, czego dotyczy błąd na fakturze i kto go poprawia
Sposób wystawiania not korygujących określa obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337).
Prawo do wystawienia takiego dokumentu przysługuje zgodnie z § 15 rozporządzenia nabywcy towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą błędy. Oznacza to, że wystawca faktury może wyłącznie korygować błędy fakturą korygującą, natomiast nabywca ma prawo do wystawienia noty.
Dużo zależy od rodzaju pomyłki
Nie każdy dokument zawierający błędy może być skorygowany notą. Niektóre z nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta