Nie ma ochrony przedemerytalnej przed pomostówkami
Nawet jeśli podwładna wkrótce nabędzie prawo do takiej emerytury, możesz jej dać wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych. Nie należy ona bowiem do pracowników szczególnie chronionych
Firma straciła głównego kontrahenta, w związku z czym szykuje się do redukcji personelu. Mają one objąć kobietę zatrudnioną w niej od 37 lat i 5 miesięcy, która w sierpniu 2009 r. skończy 55 lat. Czy może ją zwolnić ze względu na kryzys (zlikwidowanie wydziału) i zostawić bez żadnej odprawy?
Nie ma przeszkód, by zakład zwolnił taką osobę. Nie korzysta ona bowiem z tzw. ochrony przedemerytalnej przed wręczeniem jej wypowiedzenia, określonej w art. 39 kodeksu pracy. W świetle tego przepisu nie wolno wręczyć wymówienia zatrudnionemu, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pod warunkiem że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Wątpliwe gwarancje pracy
Ta tzw. ochrona przedemerytalna na pewno przysługiwałaby pracownicy w sierpniu 2010 r., kiedy to osiągnie 56 lat, czyli na cztery lata przed uzyskaniem emerytury w powszechnym wieku. Szef planuje jednak rozstać się z nią jeszcze w tym roku. Można więc jeszcze rozpatrzyć, czy czasami podwładna nie uzyska w sierpniu 2009 r. (kiedy skończy 55 lat) prawa do emerytury pomostowej i czy z tego tytułu nie podlega już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta