Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Splamione zwycięstwo

11 lipca 2009 | Batalie największej z wojen | Jarosław Krawczyk
Defilada oddziałów sowieckich na placu Czerwonym w Moskwie z okazji rocznicy wybuchu rewolucji bolszewickiej, 7 listopada 1941 r.
źródło: Dmitri Baltermants Collection/Corbis
Defilada oddziałów sowieckich na placu Czerwonym w Moskwie z okazji rocznicy wybuchu rewolucji bolszewickiej, 7 listopada 1941 r.

Podobnie jak w Polsce czy Francji niemiecki blitzkrieg na wschodzie zadziałał z siłą miażdżącego młota. Oddziały sowieckie, rozgniatane jeden po drugim, szły w paniczną rozsypkę, a razem z nimi morale wyższej generalicji Armii Czerwonej.

W histerię popadł marszałek Kulik, w całkowite odrętwienie gen. Pawłow, raczej inteligentny sztabowiec. Ba, załamał się sam Stalin, który jednak pozbierał się na tyle, aby wysłać na front generalską specgrupę z Woroszyłowem (o, ten nie miał pojęcia o nowoczesnej wojnie) i Żukowem (który pojęcie miał dużo lepsze). Posypały się głowy, ale nie militarne sukcesy. Wielki Bułat Okudżawa, żołnierz tej wojny, śpiewał potem ze wstydem w pięknej piosence „Nie wierzcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8367

Spis treści
Zamów abonament