Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocny złoty zmniejsza zyski NBP

11 lipca 2009 | Ekonomia | Mirosław Kuk
 Jak i na czym zarabia polski bank centralny. W 2008 r. NBP miał wysokie zyski z rezerw dzięki obniżkom stóp procentowych na świecie.  W tym roku bank centralny może zarobić na rezerwach walutowych kilka miliardów złotych.
źródło: Rzeczpospolita
Jak i na czym zarabia polski bank centralny. W 2008 r. NBP miał wysokie zyski z rezerw dzięki obniżkom stóp procentowych na świecie. W tym roku bank centralny może zarobić na rezerwach walutowych kilka miliardów złotych.

Bank może zarobić kilka miliardów złotych. O tym, czy te pieniądze trafią do budżetu, zdecydują RPP i zarząd NBP

Przedstawiciele NBP powtarzali w piątek, że w połowie roku nie można określić, jaki będzie całoroczny wynik banku. – Uczciwość i profesjonalizm nie pozwalają nam na 100 proc. pewności, że NBP będzie miał zysk – przekonywał Zdzisław Sokal, członek zarządu NBP.

Ale ekonomiści podkreślają, że bank może zanotować zysk. Co więcej, może być on wyższy niż 4 – 5 mld zł, które NBP regularnie wypracowywał na początku dekady. – To może być 8 mld zł, a nawet 10 mld zł – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku.

Analitycy negatywnie oceniają jednak rządowy pomysł ratowania budżetu dzięki wciąż papierowym zyskom NBP. – Resort finansów powoli upodabnia się do gracza na rynku walutowym – mówi Piotr Kalisz, główny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8367

Spis treści
Zamów abonament