Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wygasły mandaty członków rady nadzorczej TVP

11 lipca 2009 | Prawo | MICHAŁ KOCUR
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Mandat członka rady nadzorczej wygasa z chwilą zamknięcia walnego zgromadzenia, nie zaś z końcem dnia, w którym walne zgromadzenie zostało zamknięte – twierdzi radca prawny z kancelarii Woźniak Kocur

Dr hab. Katarzyna Bilewska i mec. Wojciech Kozłowski uważają („Rz” z 7 lipca), iż momentem, w którym wygasa mandat członka rady nadzorczej (na podstawie art. 386 § 2 w zw. z art. 369 § 4 kodeksu spółek handlowych), jest koniec dnia, w którym zamknięto walne zgromadzenie zatwierdzające sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Dr Radosław Kwaśnicki i Agnieszka Sujak („Rz” z 8 lipca) nie zajmują jednoznacznego stanowiska w sporze, uznając ostatecznie, iż „do obrony są obydwa stanowiska, a każde z nich na swój sposób zasadne”. Uważam, iż pogląd dwojga pierwszych autorów jest błędny. Z tych samych względów błędne jest twierdzenie następnej pary autorów, iż rację mają po części obie strony sporu.

Pojęcie „termin”

Istota sporu sprowadza się do kwestii, czy określenie „mandat wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia” oznacza, iż mandat wygasa z chwilą zamknięcia walnego zgromadzenia, czy też z końcem dnia, w którym zgromadzenie to zamknięto.

Zasadniczym argumentem na rzecz tej drugiej tezy jest twierdzenie, iż kwestię tę rozstrzyga art. 111 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia”. Pod pojęciem „termin”, o którym mowa m.in. w tym przepisie, należy rozumieć zdaniem autorów „termin końcowy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8367

Spis treści
Zamów abonament