Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejską stolicą być

11 lipca 2009 | Ranking samorządów 2009 | Katarzyna Ostrowska
Austriacki Linz to jedna z tegorocznych Europejskich Stolic Kultury
źródło: AP
Austriacki Linz to jedna z tegorocznych Europejskich Stolic Kultury

Około dziesięciu polskich miast powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Już we wrześniu ogłoszenie naboru do konkursu. A walka toczy się o duże pieniądze

Europejska Stolica Kultury (ESK) to nie tylko prestiż dla każdego miasta, które uzyskuje to miano. To także ogromna promocja i niewątpliwie wielkie pieniądze. Takie miasto przyciąga bowiem rzesze turystów. W Liverpoolu, który był taką stolicą w ubiegłym roku, liczba odwiedzających zwiększyła się o 300 proc. Jest zatem o co walczyć. To też szansa na przyciągnięcie inwestycji, które zostaną na lata. Z drugiej zaś strony jakość życia i kultura to obecnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o lokalizacji inwestycji.

Wielka rywalizacja

Miasto będące ESK w ciągu jednego roku prezentuje życie kulturalne swoje, regionu i państwa. W tym czasie organizuje koncerty, festiwale, pokazy, konferencje etc. Wydarzenia w europejskich stolicach kultury w 60 proc. finansuje Unia Europejska. Polskie miasta walczą więc o około 1,5 mln euro oraz dodatkowo o pieniądze z unijnych programów. Zyskać mogą jednak znacznie więcej. I to mimo sporych wydatków, które się z tym wiążą.

Dlatego nie dziwi, że polskie ośrodki chcą się ubiegać o ten tytuł. Wśród kandydatów są Łódź, Szczecin, Toruń, Gdańsk, Lublin, Poznań, Wrocław, Warszawa i Katowice z regionem śląskim. Pojawiły się też pogłoski o starcie Gorzowa Wielkopolskiego. Ale to jeszcze nic sprawdzonego.

– Uczestnictwo Szczecina to inicjatywa obywatelska. Pomysł wyszedł od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8367

Spis treści
Zamów abonament