Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czwarte życie złotego chłopca

11 lipca 2009 | Kraj | Eliza Olczyk Paweł Piskorski KM
Paweł Piskorski już jako początkujący polityk w KLD zaprzyjaźnił się z Andrzejem Olechowskim. Teraz przyciągnął go do SD
autor zdjęcia: Jerzy Gumowski
źródło: Fotorzepa
Paweł Piskorski już jako początkujący polityk w KLD zaprzyjaźnił się z Andrzejem Olechowskim. Teraz przyciągnął go do SD
Jego prezydentura w Warszawie obfitowała w inwestycje  i zarzuty o nadużycia
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Fotorzepa
Jego prezydentura w Warszawie obfitowała w inwestycje i zarzuty o nadużycia
W Unii Wolności był zastępcą Bronisława Geremka.  O tę pozycję rywalizował z Markiem Balickim
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Fotorzepa
W Unii Wolności był zastępcą Bronisława Geremka. O tę pozycję rywalizował z Markiem Balickim

Gdy jeden z warszawskich radnych wygadał się w radiu, że przed Pałacem Kultury będzie publiczne lodowisko, ówczesny prezydent stolicy napadł na niego: „Jak śmiałeś o tym powiedzieć! To mój sukces!”

Piskorski, rocznik 1968, był „złotym dzieckiem polityki”. Jako trzydziestolatek został uznany za człowieka, który z powodzeniem może kandydować na urząd prezydenta Polski. A dziś, gdy jest w najlepszym wieku do odnoszenia sukcesów, musi walczyć o powrót na scenę polityczną. W sporcie o takich ludziach jak Paweł Piskorski mówi się, że szczyt formy osiągnęli za szybko i w efekcie przegrali igrzyska.

Młodzi zdolni

Andrzej Halicki z PO poznał Piskorskiego pod koniec lat 80., gdy obaj działali w podziemnym NZS. – Paweł był szefem Akademickiego Biura Interwencji – wspomina. – Organizował pomoc dla studentów zatrzymanych w czasie demonstracji i ich rodzin. Był niezwykle energiczny oraz skuteczny. Poświęcał się całkowicie temu, co robił.

Według Halickiego wcale nie zanosiło się na to, że Piskorski zostanie liberałem, bo nie miał takich poglądów. Jednak przyłączył się do Kongresu Liberalno-Demokratycznego już w 1990 r. I przyjęto go tam z otwartymi ramionami. – Partie bardzo wówczas ceniły młodzieżówki, a Paweł ją zorganizował liberałom, a że do tego był błyskotliwy, to szybko awansował – opowiada dawny działacz KLD.

Ale nie tylko na tym opierała się kariera Piskorskiego.

– Był mistrzem zakulisowych gier, działał w dwóch planach jednocześnie: jako polityk pierwszoplanowy i kuluarowy. Chętnie też współpracował z ludźmi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8367

Spis treści
Zamów abonament