Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

2008 rok nie był jeszcze zły, obecny już tak dobry nie będzie

11 lipca 2009 | Ranking samorządów 2009 | Katarzyna Ostrowska
Zadłużenie polskich samorządów
źródło: Rzeczpospolita
Zadłużenie polskich samorządów
Nadwyżka lub deficyt w budżetach
źródło: Rzeczpospolita
Nadwyżka lub deficyt w budżetach
Wykonanie budżetów samorządów
źródło: Rzeczpospolita
Wykonanie budżetów samorządów

Samorządy zamknęły ubiegły rok deficytem w wysokości 1,6 mld zł. To mniej, niż zakładały plany. Co piąta wydana przez nie złotówka trafiła na inwestycje. Teraz będzie gorzej – łączne dochody samorządów będą prawdopodobnie niższe od ubiegłorocznych

Gminy, miasta, powiaty i województwa przewidywały, że będą mieć 13,6 mld zł deficytu w 2008 r. Tego planu nie zrealizowały, zresztą jak co roku. Na koniec grudnia były co prawda na minusie, ale dużo niższym. Deficyt wyniósł bowiem 1,6 mld zł. Dla porównania rok wcześniej miały nadwyżkę wynoszącą prawie 2,3 mld zł. Wówczas wpływ na to miały lepsze od oczekiwań wpływy do samorządowych kas (101 proc.). Zwłaszcza z PIT i CIT, bo gospodarka do końca trzeciego kwartału rozwija się dynamicznie.

W 2008 r. wpływy do samorządowych kas były już niższe niż plany. Wyniosły 142,3 mld zł, czyli o prawie 4 mld zł mniej, niż wynosiły szacunki. Do kas wpłynęło jednak o ok. 11 mld zł więcej niż rok wcześniej. I to mimo faktu, że wprowadzona ulga z tytułu wychowania dzieci uszczupliła dochody samorządów z PIT.

Ostatecznie deficyt miały miasta i gminy, które też najwięcej inwestują. Na plusie były powiaty i zwłaszcza województwa. – To nie był bardzo dobry rok, ale wciąż można go uznać za dobry. Udało się zrealizować prawie wszystkie zadania, mimo że w ostatnich dwóch miesiącach ubiegłego roku widoczne były już skutki makroekonomicznego kryzysu – ocenia Krzysztof Szałucki, skarbnik Gdyni.

To nie był zły rok

W odniesieniu do dochodów w ponad 100 proc. plan zrealizowały miasta i powiaty. Głównie za sprawą dobrych wpływów z PIT i CIT....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8367

Spis treści
Zamów abonament