Z etatem dla młodocianego lepiej nie czekaj na ostatnią chwilę
Ostatni dzwonek na podjęcie współpracy z tym pracownikiem to wrzesień, ale przygotowanie zawodowe możesz zaproponować już dziś. Natomiast o refundację wynagrodzenia wystąp do 15 listopada
Sierpień i wrzesień to miesiące, w których rzemieślnicy i inni przedsiębiorcy, niezrzeszeni w cechach, rozważają organizację przygotowania zawodowego dla młodocianych. A my, jak co roku, wychodzimy naprzeciw ich dylematom, przypominając podstawowe zasady dotyczące zatrudnienia tych młodych ludzi. Różnią się one nieco od pozostałych, bo młodociani to pracownicy chronieni przez kodeks pracy w szczególny sposób. Po pierwsze ich zatrudnienie jest ograniczone ze względu na wiek, a po drugie ze względu na charakter wykonywanej pracy.
Z kodeksu pracy wynika, że młodociani to osoby między 16 a 18 rokiem życia i na ogół tylko takich można zatrudniać. Od tej reguły przewidziano jednak wyjątki. Art. 3045 k.p. pozwala na współpracę z młodocianym poniżej 16 lat pod warunkiem, że zaangażujemy go do działalności kulturalnej‚ artystycznej‚ sportowej lub reklamowej i o ile zgodzą się na to jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun oraz inspektor pracy.
Jeszcze inne warunki przewiduje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta