Sprawdź, czy wiesz, jak oceniać ryzyko zawodowe
Każdy pracodawca ma obowiązek analizować i dokumentować prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne, które je zmniejszają
Informuje też pracowników o ewentualnych zagrożeniach wynikających z wykonywanej pracy.Takie działania to po prostu profilaktyka ochrony zdrowia. Obowiązek jej stosowania nakłada na pracodawcę kodeks pracy w art. 226. Ale nie tylko. Wynika on także z licznych rozporządzeń dotyczących BHP pracy. Czym jest owe ryzyko zawodowe? Jak postępować, by było jak najmniejsze?
Co to takiego...
Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą powodujących straty, w szczególności prawdopodobieństwo wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu jej wykonywania. Taką definicję zawiera polska norma PN-N-18002 oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ocena takiego ryzyka zawodowego ma na celu dokładne sprawdzenie i ustalenie, co w miejscu pracy może zaszkodzić lub wyrządzić krzywdę pracownikom. Pozwala to na upewnienie się, czy zastosowano wystarczające środki ograniczające lub eliminujące zagrożenia. Dzięki temu można też ustalić, co jeszcze trzeba zrobić, by taki efekt osiągnąć.
... dlaczego warto...
Właściwa ocena ryzyka zawodowego przekłada się także na to, jak dobrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta