Tata na etacie też może opiekować się potomkiem
Ojciec skorzysta z macierzyńskiego tylko wtedy, gdy matka rezygnuje z jego części lub nie może zajmować się dzieckiem
Ojciec ma wtedy prawo do zasiłku macierzyńskiego i podlega szczególnej ochronie przed utratą pracy.
Wbrew swojej nazwie urlop macierzyński nie jest zwolnieniem zagwarantowanym wyłącznie matce dziecka. Przysługuje też ojcu i to niezależnie od tego, czy łączy go z matką jego dziecka związek małżeński, czy nie. Na takie wolne wybierze się jednak ten ojciec dziecka, który pozostaje w stosunku pracy. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy o pracę czy dotychczasowy staż. Ale świeżo upieczony tata może skorzystać z tego urlopu tylko w trzech przypadkach, gdy potomkiem przestanie zajmować się na stałe jego matka.
Mama wraca do firmy
Tak będzie wtedy, gdy rodzicielka postanawia wrócić do pracy zawodowej. Może to nastąpić po przynajmniej 14 tygodniach od dnia porodu. Dopiero wówczas kobieta ma prawo zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, i to pod warunkiem że pozostałą jego część odstąpi ojcu dziecka (art. 180 § 5 – 6 k.p.). Wymiar urlopu świeżo upieczonego taty zależy od tego, ilu jego tygodni nie wykorzystała matka niemowlaka. Biorąc pod uwagę ustawowe wymiary urlopu macierzyńskiego (art. 180...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta