Zanim postanowisz zrezygnować ze zwolnienia, dobrze policz
Zarówno nabywca, jak i sprzedawca powinni, zanim zdecydują się na rezygnację ze zwolnienia od VAT, przeanalizować, czy jest to dla nich opłacalne. Podjęcie takiej decyzji ma bowiem wpływ na podatek należny i naliczony
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. zmiany dotyczące opodatkowania dostawy nieruchomości. Dostosowują one polskie regulacje do przepisów unijnych.
Możliwość wyboru
Na gruncie poprzedniego stanu prawnego (a więc do 31 grudnia 2008 r.) zasadą było opodatkowanie dostawy nieruchomości. Obecnie zasadą jest jej zwolnienie z VAT. Ustawodawca wprowadził jednak możliwość wyboru opodatkowania (tzw. opcji opodatkowania). Jest to nowością. Dotychczas znany był tylko jeden przypadek fakultatywności opodatkowania transakcji VAT – mianowicie w przypadku zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienia do 50 000 zł obrotu).
W świetle regulacji obowiązującej do końca 2008 r. zwolniona z VAT była (i nadal jest) sprzedaż gruntów stanowiących tereny niezabudowane, inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Sprzedaż gruntu, na którym wzniesiony jest budynek lub budowla, opodatkowana jest według zasad ustanowionych dla dostawy tegoż budynku/budowli. Z podstawy opodatkowania budynku/budowli nie wyodrębnia się bowiem wartości gruntu.
Od zasady są wyjątki
Podkreślić należy, że do końca 2008 r. sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta