Bezpłatne wolne jest w gestii przełożonego
Wyłącznie do szefa należy decyzja, czy da podwładnemu takie dni bez pracy. Może się zgodzić, nawet jeśli nie wykorzystał on całego wypoczynku
– Pracownik złożył wniosek o dzień urlopu bezpłatnego. Z puli urlopu wypoczynkowego pozostało mu jeszcze pięć dni za 2009 r. Czy może on iść na urlop bezpłatny, jeśli ma jeszcze do wykorzystania wypoczynkowy? Sam tłumaczy to tym, że nie chce marnować wypoczynku – zastanawia się czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 174 k.p. możemy pozwolić zatrudnionemu pójść na urlop bezpłatny na jego pisemny wniosek. Jeśli powiemy tak, urlopu tego nie wliczamy do stażu zatrudnienia uprawniającego do świadczeń pracowniczych.
Jest jeszcze inny rodzaj urlopu bezpłatnego, określony w art. 174 1 k.p., w celu wykonywania pracy w innej firmie. W takiej sytuacji udzielamy go za pisemną zgodą podwładnego na czas wyznaczony w porozumieniu, jakie zawieramy z tym drugim zakładem. Taki urlop wydłuża okresy pracy, od których zależą uprawnienia pracownicze.
Przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta