Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropach Gryfitów

07 sierpnia 2009 | piątek+ | Piotr Semka
Rozległe ruiny dają wyobrażenie, jak klasztor wyglądał dawniej
autor zdjęcia: Dariusz Gorajski
źródło: Fotorzepa
Rozległe ruiny dają wyobrażenie, jak klasztor wyglądał dawniej
źródło: Rzeczpospolita
W kaplicy grobowej fary  w Wolgaście zobaczyć można zdobione trumny pomorskich władców
autor zdjęcia: Dariusz Gorajski
źródło: Fotorzepa
W kaplicy grobowej fary w Wolgaście zobaczyć można zdobione trumny pomorskich władców

Można w pochmurne dni nudzić się w nadmorskich kurortach pod Szczecinem. Można też jednak ruszyć szlakiem słowiańskich Gryfitów. I zobaczyć pamiątki z czasów, gdy książęta ci rządzili za Odrą

Historyczne miejsca związane z dynastią książąt pomorskich na polskim Pomorzu – gotycką siedzibę Gryfitów w Darłowie czy zamek w Szczecinie – znamy dość dobrze. Znacznie rzadziej ruszamy wzdłuż wybrzeża Bałtyku, za niemiecką granicę, gdzie także znajdują się znaczące pamiątki z historii tej słowiańskiej rodziny książęcej. Warto też wiedzieć, że kraina ta wydała dwóch wielkich niemieckich malarzy romantycznych – Caspara Davida Friedricha i Philippa Ottona Rungego.

Za Krzywoustego przy Polsce

Czy Księstwo Pomorza było skazane na roztopienie się w niemieckiej Rzeszy? To pytanie wciąż powraca w dyskusjach historyków. Stosunkowo słabe państwo dynastii Gryfitów na trwałą niepodległość nie miało szans. Do Polski te ziemie należały za Mieszka I i potem za Bolesława Krzywoustego. Gdy Polskę dopadło przekleństwo rozbicia dzielnicowego, Księstwo Pomorskie podzieliło się na władztwa linii wołogoskiej i linii szczecińskiej. Gryfici ulegali niemieckim wpływom. Proces ten w XIII i XV wieku posunął się tak daleko, że zjednoczona na nowo w XIV wieku Polska nie potrafiła przyciągnąć już do siebie bratniej krainy.

Książęta pomorscy długo zachowywali jeszcze kontakty z Jagiellonami, czego symbolem był mariaż księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką. Ale od XIV wieku kraina Gryfitów coraz bardziej roztapiała się w niemieckiej mowie i kulturze, aż do przejścia, na początku XVI wieku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8390

Spis treści
Zamów abonament