Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie napisy niemile widziane

21 października 2009 | Bezkresy Rzeczypospolitej | Piotr Kościński
Góralskie święto w Jabłonkowie, największa polska impreza na Zaolziu. Korowód ulicami miasta
autor zdjęcia: Waldemar Kompala
źródło: Fotorzepa
Góralskie święto w Jabłonkowie, największa polska impreza na Zaolziu. Korowód ulicami miasta
fot. Martin Stěrba
źródło: Rzeczpospolita
fot. Martin Stěrba
fot. Danuta Chlup
źródło: Rzeczpospolita
fot. Danuta Chlup

Do domu numer 77 w Śmiłowicach dojechać niełatwo. Trzeba kluczyć po piaszczystych drogach między sadami – w tych śliwkowych rosną głównie węgierki z przeznaczeniem na śliwowicę – wiejskimi domami i eleganckimi daczami

– Dom Jerzego Buzka? W prawo – mówi pracujący w sadzie mężczyzna. I wreszcie jest: duży, murowany, z czerwonym, spadzistym dachem. O tym, do kogo należał, przypomina czarna tablica pamiątkowa, bo tu rodzina Buzków już nie mieszka. Ale Śmiłowice to rodzinna miejscowość byłego polskiego premiera – i obecnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Ktoś nie znający historii tych okolic mógłby się zdziwić: polski polityk urodzony w czeskiej wiosce? Przecież to Smilovice – tak głosi tablica przy wjeździe. A jednak w tej zaolziańskiej wsi Polacy wciąż stanowią na tyle duży odsetek, że powinny się zjawić tablice i z napisami „Śmiłowice” – ale ich nie ma. To efekt działań miejscowych, czeskich nacjonalistów, którzy skutecznie blokują umieszczenie napisów – twierdzą polscy działacze. I nie pomaga fakt, że właśnie tu urodził się Jerzy Buzek.

Wójt gminy Śmiłowice Gustaw Chwistek jest jednak optymistą. – Mamy już dwujęzyczne napisy na urzędzie gminnym i bibliotece. A na wniosek radnych postanowiliśmy w przyszłym roku zorganizować seminarium na temat historii Śląska Cieszyńskiego, podczas którego omówimy również kwestię tablic przy wjeździe do Śmiłowic. Tak będzie elegancko – mówi.

I dodaje, że gdy latem gościł tu Buzek – otrzymał wówczas honorowe obywatelstwo gminy – wygłosił krótkie przemówienie, wspominając, że ten teren...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8453

Spis treści
Zamów abonament