Co się mieści w normalnym wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe
Nie ma nigdzie definicji tej należności. Nie wiadomo przede wszystkim, jak ją liczyć zatrudnionym otrzymującym ruchome składniki pensji, np. szwaczkom i handlowcom
Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługują dwa rodzaje zapłaty:
- normalne wynagrodzenie,
- dodatki w wysokości 50 proc. lub 100 proc. stawki godzinowej.
Obliczanie obydwu należności budzi kontrowersje. Powstałe na tle dodatków opisaliśmy artykule "Jak liczyć dodatki za nadgodziny średniotygodniowe w dłuższych okresach". Teraz przedstawiamy trudności w ustalaniu normalnego wynagrodzenia za nadgodziny. Wzięły się one stąd, że przepisy nie zawierają definicji tego pojęcia.
Sądowe objaśnienia
W świetle orzeczenia SN z 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86) normalnym wynagrodzeniem jest takie, jakie podwładny dostaje stale i systematycznie w zwykłych warunkach i terminach zapłaty. Zdaniem SN obejmuje ono:
- płacę zasadniczą wynikającą z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stałym ryczałtem miesięcznym albo godzinowo,
- dodatkowe składniki o charakterze stałym, które załodze gwarantują zakładowe przepisy płacowe,
- różne dodatki do wynagrodzenia, np. funkcyjny, stażowy, za pracę szkodliwą dla zdrowia,
- premie, jeśli mają charakter stały i nie zależą od uzyskania konkretnych osiągnięć w pracy niewynikających z zadań wykonanych w godzinach nadliczbowych.
Bez wynikowych i uznaniowych
Zasadniczy kłopot spowodowany brakiem legislacyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta