Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała firma nie musi tworzyć funduszu socjalnego

21 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Kodeks pracy nakazuje zaspokajanie socjalnych potrzeb zatrudnianych osób. Nie oznacza to jednak, że u każdego pracodawcy musi funkcjonować specjalnie w tym celu powołany fundusz zakładowy

Podejmowanie czynności mających na celu sprostanie bytowym, socjalnym oraz kulturalnym potrzebom zatrudnianych osób jest jedną z powinności każdej firmy. Tak, przynajmniej teoretycznie, wynika z art. 16 kodeksu pracy. Natomiast zgodnie z art. 94 pkt 8 k.p. pracodawca jest obowiązany zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników. Co do zasady zatem prowadzenie działalności socjalnej jest celem, do którego powinien dążyć każdy pracodawca.

Jednak wymienione przepisy kodeksu pracy jako takie nie stanowią podstawy dochodzenia roszczeń pracowniczych. Obowiązkiem pracodawcy wynikającym ze stosunku pracy jest bowiem wypłata wynagrodzenia będącego świadczeniem wzajemnym. Podwładnemu za to, że wykonuje pracę, należy się bowiem gratyfikacja. Mówi o tym art. 22 k.p. Z kolei inne świadczenia pracodawca ma obowiązek realizować tylko w przypadku, gdy wyraźnie wynika to z przepisów. A takimi są regulacje ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Obowiązek utworzenia funduszu nie dotyczy jednak każdego pracodawcy.

Liczą się etaty...

Fundusz muszą stworzyć ci, którzy zatrudniają według stanu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8453

Spis treści
Zamów abonament