Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co oznacza ”osobiste zaszeregowanie”

21 października 2009 | Dobra firma | Renata Majewska

Przez brak w przepisach jednoznacznego określenia tego pojęcia działy księgowe różnie ustalają np. dodatki za nadgodziny, a spory na tym tle często goszczą na wokandach

Kodeks pracy, inne ustawy i akty wykonawcze nie określają, co oznacza osobiste zaszeregowanie pracownika. W kilku miejscach kodeks pracy precyzuje jedynie, że mierzymy je według stałej stawki miesięcznej bądź godzinowej (np. art. 81 § 1, art. 1511 § 3 i art. 1515 § 3 k. p.). To spowodowało, że służby finansowe od kilku lat bardzo różnie ustalają wynagrodzenia uzależnione od stawki osobistego zaszeregowania. Chodzi o należne podwładnym wynagradzanym stałą kwotą miesięczną lub w systemie godzinowym:

- wynagrodzenie za przestój niezawiniony przez pracownika,

- pensję za pełniony dyżur zakładowy,

- dodatki z tytułu godzin nadliczbowych.

Podstawę wymiaru wszystkich tych świadczeń stanowi bowiem osobiste zaszeregowanie określone właśnie godzinowo bądź w stałej stawce miesięcznej. Innym zatrudnionym należności te szacujemy od 60 proc. poborów liczonych jak za urlop wypoczynkowy.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8453

Spis treści
Zamów abonament