Dobre rady Pawlaka
Prezes PSL w dziedzinie służb specjalnych czuje się niezwykle pewnie i bezpiecznie. Także dlatego, że wiceszefem ABW jest jego kolega z akademika – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Są instytucje albo osoby w Polsce, które zajmują się zakładaniem podsłuchów zupełnie nie tam, gdzie trzeba, i nie temu, komu trzeba – ogłosił Donald Tusk, zapowiadając rychłe przejrzenie przez rząd przepisów i praktyk w tym zakresie. Ale z decyzją o dalszym losie wiceszefa ABW Jacka Mąki, w którego prywatnej sprawie wykorzystywano podsłuchy dziennikarzy, premier jeszcze poczeka. Na razie Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu ma zdecydować, która z prokuratur zajmie się sprawą, i trudno powiedzieć, kiedy śledztwo się zakończy.
W ten sposób został ugaszony kolejny pożar w otoczeniu premiera. Polacy otrzymali uspokajający sygnał, że premier też niepokoi się wizją „Polski na podsłuchu” i że prokuratura wszystko sprawdzi. Przy okazji Tusk zapobiegliwie dodał, że „sam się tym nie interesował, ponieważ to jest przestrzeń, która powinna być otoczona daleko idącą dyskrecją”. W ten sposób szef rządu zapewne postąpił zgodnie z sugestiami doradców od PR, aby wykazać oczekiwaną przez wyborców troskę o okiełznanie podsłuchomanii tajnych służb, jednocześnie nic w służbach nie zmieniając, i odpowiedzialnych za skandal z podsłuchami nie pociągając do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta