Nie trzeba płacić fiskusowi od każdej złotówki
Otrzymane z urzędu pracy środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej są wolne od podatku dochodowego. Nie trzeba go też płacić od udostępnionego pracownikowi lokalu czy od niektórych zysków z wynajmu pokoi gościnnych. Trzeba jednak spełnić określone warunki
Jakie, mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 21 wymienia przychody i dochody wolne od podatku. Podatnik, który je otrzymuje, nie musi płacić od nich daniny fiskusowi. Również płatnik, który je wypłaca, nie ma obowiązku pobrania zaliczki na podatek. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Pieniądze na biznes
Jednym ze zwolnień przewidzianych w art. 21 ustawy o PIT jest to, które dotyczy środków na rozpoczęcie biznesu. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT wolne od podatku są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).
Środki te przyznawane są przed rozkręceniem firmy. Nie ma więc podstaw do traktowania ich jako przychód, a tym samym ich opodatkowania. Bezrobotny, który je otrzymuje, nie musi zatem doliczać ich wartości do pozostałych przychodów i odprowadzać od nich podatku.W przypadku bezrobotnych wolny od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102 ustawy o PIT, jest też zwrot kosztów przejazdu do miejsca pracy lub miejsca odbywania stażu, szkolenia, badań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta