Trzy miesiące samostanowienia
Trzy miesiące – tyle czasu istniała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, organ władzy Polaków, który na przełomie 1918 i 1919 roku przygotowywał połączenie ziemi cieszyńskiej z Polską
Wystawę „Trzy miesiące samostanowienia” przygotował ośrodek dokumentacji Kongresu Polaków w Republice Czeskiej i będzie można ją obejrzeć w Warszawie w Domu Stowarzyszenia Wspólnota Polska na Krakowskim Przedmieściu.
Ekspozycja ukazuje genezę polsko-czeskiego sporu o ziemię Księstwa Cieszyńskiego. Ziemia ta weszła w XIX wieku, podobnie jak cały Śląsk, w skład Czech. Jednak gdy pod koniec XIX wieku doszło do odrodzenia narodowego grup etnicznych zamieszkujących Austro-Węgry, okazało się, że Polacy, którzy przeważali na tych ziemiach, przeszli udany proces odrodzenia narodowego.
Polacy w Cieszynie, Karwinie czy Jabłonkowie szybko dogonili pod względem świadomości narodowej swoich rodaków z Galicji czy Poznańskiego.
Ta samoorganizacja wymuszała na Austriakach liczne ustępstwa.
W 1907 roku pragmatyczna administracja austriacka zalegalizowała zarówno język polski, jak i czeski – oprócz wcześniej obowiązującej niemczyzny – jako języki urzędowe na terenie Księstwa Cieszyńskiego. Polską przewagę etniczną potwierdził spis powszechny z 1910 roku, według którego teren ten zamieszkiwało 55 proc. Polaków (ok. 234 tys.), 27 proc. Czechów (ok. 116 tys.) i 18 proc. Niemców (ok. 77 tys.).
Wytworzyła się potencjalnie konfliktogenna sytuacja –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta