Przydatność podsłuchu jako dowodu
Prawo dopuszcza stosowanie podsłuchów i procesowego wykorzystywania pozyskanych w ten sposób informacji, ale tylko w ściśle określonych granicach – podkreśla adwokat, partner w kancelarii Nartowski Trojanowska Adwokaci Spółka Partnerska w Krakowie
Wolność osobista i związana z nią tajemnica komunikowania się są jednymi z najważniejszych wartości demokratycznego państwa prawa, gwarantowanych przez Konstytucję RP (art. 49), międzynarodowy pakt praw obywatelskich i politycznych (art. 19), europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (art. 8) oraz liczne ustawy.
Ograniczenie tych wolności dopuszczalne jest wyłącznie w wypadkach ściśle określonych w ustawach i w sposób w nich przewidziany. Ograniczenia te mogą mieć miejsce jedynie, jeśli jest to konieczne, w sytuacjach wyjątkowych, tj. dla zapewnienia ochrony wartości i dóbr istotnych z punktu widzenia ważnych interesów społecznych i państwowych. Przepisy ograniczające wolność oraz tajemnicę porozumiewania się, jako wyjątki od zasady, muszą być wykładane ściśle, bez możliwości rozszerzania ich na wypadki nimi nieobjęte.
Wyróżnić można dwa zasadnicze rodzaje podsłuchów: operacyjny oraz procesowy.
Operacyjny...
Podsłuch operacyjny reguluje ustawa o policji. Ma on charakter tajny i jest ważnym orężem w walce z przestępczością. Służy zapobieżeniu, wykryciu, ustaleniu sprawców przestępstw. Podsłuch ten stosowany jest w sytuacjach wyliczonych enumeratywnie w art. 19 ustawy. Uzyskane na tej drodze informacje, aby stały się dowodami procesowymi, muszą zostać odpowiednio przygotowane. Podsłuch zarządza sąd w postanowieniu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta