Jak w miejsce księgi podatkowej założyć księgi rachunkowe
Przedsiębiorcy, którzy zmieniają formę prowadzenia ewidencji z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe, mogą mieć problem z prawidłowym otwarciem ksiąg
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie ministra finansów z 23 sierpnia 2003 r. (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.). Prowadzą ją osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz partnerskie, pod warunkiem że ich obrót za rok poprzedni nie przekracza równowartości 1 mln 200 tys. euro (na rok 2010 jest to kwota 5 mln 67 tys. zł).
Po przekroczeniu tego limitu konieczne jest założenie ksiąg rachunkowych.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości wymienione wyżej jednostki mogą stosować zasady rachunkowości określone tą ustawą od początku roku obrotowego, mimo że ich przychody za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 1 mln 200 tys. euro.
Warunkiem jest powiadomienie o tym właściwego urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku obrotowego.
Trzeba sporządzić bilans otwarcia
Obligatoryjne lub dobrowolne przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe stwarza niekiedy problemy z prawidłowym otwarciem ksiąg rachunkowych i zbilansowaniem majątku oraz źródeł jego finansowania.
Księga przychodów i rozchodów jest ewidencją uproszczoną, w której ujmuje się koszty i przychody, bez ewidencji rozrachunków, bez dwustronnych zapisów, przez co jest to ewidencja wymagająca dużej staranności, ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta