Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli firmie zależy na kliencie – negocjuje z nim zapisy w umowie

11 stycznia 2010 | Nieruchomości, budownictwo | Grażyna Błaszczak
Tomasz Kurek, radca prawny, partner  kierujący Departamentem Nieruchomości i Budownictwa w Kancelarii CMS Cameron Mc Kenna Dariusz Greszta
autor zdjęcia: Dariusz Golik
źródło: Fotorzepa
Tomasz Kurek, radca prawny, partner kierujący Departamentem Nieruchomości i Budownictwa w Kancelarii CMS Cameron Mc Kenna Dariusz Greszta

Deweloperów powinien obowiązywać ustawowo wprowadzony zakaz finansowania pieniędzmi klientów innego celu niż ten uzgodniony w umowie z nabywcą mieszkania. Naruszenie tego zakazu powinno być traktowane jak oszustwo

Rz: Czy gdy deweloper upadnie, budowa osiedla może zostać dokończona, a nabywcy mogą liczyć na mieszkania w tej samej cenie, na takich samych warunkach jak w zawartych umowach? W jakich sytuacjach jest to możliwe?

Tomasz Kurek: Gdy sąd ogłosi upadłość spółki dewelopera, wszelkie decyzje odnośnie wykonania lub też niewykonania umów zawartych przez dewelopera podejmuje syndyk masy upadłości działający pod nadzorem sądu.

Należy pamiętać, że upadłość może zostać ogłoszona w sytuacji niewypłacalności dewelopera, która oznacza, że nie płaci on swych zobowiązań. Syndyk ma obowiązek przede wszystkim tak prowadzić sprawy upadłej spółki, aby spłacić wymagalne wierzytelności, czyli zadłużenie upadłej spółki wobec jej kontrahentów.

Jeżeli syndyk uzna, że dokończenie budowy jest możliwe i korzystne – gdyż w ten sposób zostaną uzyskane większe wpływy ze sprzedaży mieszkań niż ze sprzedaży nieruchomości z rozpoczętą budową – to za zgodą sądu może zdecydować o kontynuacji inwestycji. Wówczas będą obowiązywały umowy zawarte przez dewelopera z przyszłymi nabywcami.

Kto może dokończyć taką budowę po deweloperze? Tylko inny, który wykupi jego długi czy także stowarzyszenie założone przez niedoszłych mieszkańców? Jak się mogą bronić w takiej sytuacji kupujący?

O ile syndyk nie zdecyduje się kontynuować rozpoczętej budowy, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8519

Spis treści
Zamów abonament