Możesz przebierać w ofertach, ale nie wśród małych lokali
W pierwszej połowie roku średnie ceny mieszkań w Warszawie się nie zmienią – prognozują pośrednicy. W drugim półroczu te najbardziej atrakcyjne mogą zdrożeć. Stanieją duże lokale lub z jakimiś defektami
– Kursy walut są stabilne, banki oferujące kredyty znów zaczynają walczyć o klientów, a ceny mieszkań spadły. Wszystko to sprawia, że odkładane plany zakupu własnego lokum znów odżywają – mówi Marcin Drogomirecki z portalu Oferty.net.
Dodaje, że dziś w ofertach, zarówno mieszkań nowszych, jak i tych w starszym budownictwie, można swobodnie przebierać oraz wytargować upusty.
Co się wydarzy
Z danych warszawskiego MLS (systemu wielokrotnego oferowania nieruchomości) wynika, że od sierpnia 2009 r. liczba transakcji zawieranych co miesiąc nie ulega zmianom, pozostając na niskim poziomie.
W zależności od wielkości mieszkania, lokalizacji, standardu, technologii budowy, stawki transakcyjne sięgają 6 – 9 tys. zł za 1 mkw. Nieliczne umowy opiewają na kwoty powyżej 10 tys. zł za 1 mkw.
– W pierwszym półroczu 2010 r. nie zanosi się na większe zmiany. Co będzie potem, trudno dziś przewidzieć. Do obniżek może doprowadzić przesadnie ostrożna polityka kredytowa banków albo wprowadzenie na sprzedaż przez deweloperów nowych mieszkań w atrakcyjnych cenach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta