Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strony muszą ustalić dokładną datę

11 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Najprostszym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Warto jednak zwrócić uwagę na określenie daty rozwiązania, tak aby uniknąć niepotrzebnych kontrowersji

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na rozwiązanie umowy w ustalonym terminie. Porozumienie to nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć dla celów dowodowych z pewnością zawsze lepiej jest, gdy zostało ono zawarte na piśmie.

Wystąpienie z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi w istocie ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio – na podstawie art. 300 k.p. – przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne).

Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2000 r. (I PKN 58/00). Oznacza to, że pracodawca może przyjąć ofertę pracownika pragnącego rozwiązania umowy o pracę w określonym terminie poprzez zwykłe wyrażenie na nią zgody.

Decyduje pracodawca

Pracodawca nie jest tu jednak związany propozycją pracownika ani co do rozwiązania umowy, ani też odnośnie do terminu, w którym miałoby to nastąpić.

Jeżeli więc, pracownik wskazał termin, w którym miałoby dojść do rozwiązania umowy, to pracodawca może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8519

Spis treści
Zamów abonament