Dzieli sąd lub strony
Podział majątku może zostać przeprowadzony już w trakcie sprawy o rozwód lub separację. Potem małżonkowie mogą przeprowadzić ten podział w umowie
Jeśli nie dojdą do porozumienia, pozostaje wniesienie do sądu sprawy o podział tego majątku.
Dokonanie w wyroku rozwodowym podziału całego majątku dorobkowego, włącznie z mieszkaniem i domem, wchodzi w rachubę, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Tak zaś będzie głównie wówczas, gdy między małżonkami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału majątku, a poza tym, jeśli nie jest konieczne przeprowadzenie czasochłonnego i mającego rozległy zakres postępowania dowodowego. Podział w sprawie rozwodowej jest co do zasady wyłączony, jeśli jego dokonanie wymagałoby udziału osób trzecich – współwłaścicieli, spadkobierców, wierzycieli.
Sąd w sprawie o rozwód nie zajmie się podziałem z własnej inicjatywy – musi być wniosek jednego z małżonków. Jeśli są zgodni, może na ich wniosek dokonać podziału mieszkania albo przyznać je jednemu z nich.
Podział po latach...
Z żądaniem podziału majątku dorobkowego można wystąpić do sądu także kilka lat po rozwodzie czy formalnej separacji. Takie roszczenie się nie przedawnia. Wniosek o podział kieruje się do sądu rejonowego właściwego według położenia majątku, który ma być przedmiotem podziału. Jeśli część majątku wspólnego znajduje się w okręgach dwu lub więcej sądów rejonowych, wybór jednego z nich należy do wnioskodawcy. Sprawy te rozpatrywane są w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta