Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie reguły obowiązują przy podziale wspólnego dorobku

11 stycznia 2010 | Poradnik Prawny | Izabela Lewandowska

Rozwód pociąga za sobą automatycznie ustanie wspólności majątkowej między małżonkami. Dla ostatecznego uregulowania spraw majątkowych między małżonkami konieczny jest jego podział

Bez względu na to, z jakiego powodu dochodzi do podziału wspólnego majątku – wskutek rozwodu, separacji czy powstania rozdzielności majątkowej w trakcie małżeństwa, reguły w tym zakresie są takie same.

Wspólność majątkowa, tzw. ustawowa, powstaje zaś automatycznie z chwilą wypowiedzenia sakramentalnego „tak”, chyba że wcześniej narzeczeni podpisali intercyzę. Wskutek rozwodu ustaje nie tylko ta wspólność, ale także umowna, tj. – rozszerzona lub ograniczona w stosunku do ustawowej, ukształtowanej w wyniku umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy), która może być podpisana przed ślubem albo w trakcie trwania małżeństwa. Kres wspólności wyznacza data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Wspólność majątkowa ustaje w wyniku śmierci małżonka, a także może ustać w niektórych sytuacjach w trakcie małżeństwa (por. ramka obok). Zniesienie lub ustanie wspólności otwiera drogę do podziału wspólnego małżeńskiego dorobku.

Tylko majątki osobiste

Po ustaniu wspólności dorobkowy majątek staje się współwłasnością w częściach ułamkowych (przedtem był wspólnością łączną, niepodzielną), tak jak np. majątek spadkowy, majątek wspólników spółki cywilnej, i może być podzielony między męża i żonę (przy wspólności majątkowej jest to niedopuszczalne). Dlatego w sprawach, które nie zostały unormowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8519

Spis treści
Zamów abonament