Z urzędu nie otrzymasz zasiłku na dziecko
Aby dostać zasiłek rodzinny, trzeba spełnić dwa warunki: po pierwsze – osiągać dochód nieprzekraczający 504 zł na osobę w rodzinie, po drugie – złożyć wniosek w gminie
Chociaż świadczenia rodzinne są finansowane z państwowego budżetu, ich przyznawaniem i wypłatą zajmują się gminy. To bowiem na wójcie spoczywa obowiązek ich przyznawania i wypłaty.
Zasady przyznawania świadczeń rodzinnych określają przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.). Zgodnie z zasadą wyrażoną w jej art. 23 ust. 1 ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następuje na wniosek. Przepis ten określa również podmioty, które są uprawnione do złożenia w tej sprawie podania.
Są to małżonkowie (jeden z małżonków), rodzice (jeden z rodziców), opiekunowie (faktyczny, prawny), a także osoba ucząca się i pełnoletnia osoba niepełnosprawna.
Z wnioskiem może wystąpić także inna osoba upoważniona do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej. Podanie w tej sprawie należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która o ustalenie tego prawa się ubiega (art. 23 ust. 2).
Kryterium dochodowe...
Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do tego świadczenia przysługuje osobom wymienionym w art. 4 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta