Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel ściga za długi wspólne zaciągnięte w trakcie małżeństwa

11 stycznia 2010 | Poradnik Prawny | Izabela Lewandowska

Rozwód nie kończy odpowiedzialności za długi, które małżonkowie zaciągnęli wspólnie w trakcie małżeństwa i za które odpowiadają solidarnie. Dotyczy to zarówno zobowiązań prywatnych, jak i firmowych

Jednakże zasady odpowiedzialności są różne w zależności od ich rodzaju. Zacznijmy od długów cywilnych, a więc wierzycieli będących osobami fizycznymi, spółkami, bankami itp.

Inaczej też kształtuje się odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k.r.o.). Te jednak po rozwodzie w praktyce nie są zasadniczo problemem, chyba że np. czynsz czy zaległe opłaty za mieszkanie urosły do poważnych kwot.

Osobno >patrz str. 12. piszę o odpowiedzialności za długi wobec fiskusa, którą reguluje ordynacja podatkowa.

Po rozwodzie małżonkowie wspólnie, jak przed rozwodem, odpowiadają za długi zaciągnięte wspólnie, za długi, z racji których ciąży na nich odpowiedzialność solidarna, i długi zabezpieczone hipoteką lub zastawem na wspólnym majątku.

Oznacza to, że także po rozwodzie dla wierzyciela dostępny jest cały majątek każdego z nich. Odpowiedzialność solidarna ciąży na małżonkach np. z racji udzielenia przez jednego z nich poręczenia wekslowego i długów zaciągniętych na zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny.

Po rozwodzie małżonkowie, tak jak przed rozwodem, odpowiadają za długi zaciągnięte wspólnie

Jeśli tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8519

Spis treści
Zamów abonament