Fiskus może ścigać także po rozwodzie
Regułą jest, że za podatki odpowiada podatnik oraz ten, kto je pobrał lub pobrać powinien – płatnik albo inkasent. Jednakże skutki jego długów wobec fiskusa mogą obciążać także jego małżonka, a nawet byłego małżonka
Odpowiedzialność małżonka za te długi została unormowana w ordynacji podatkowej odrębnie i w sposób bardziej rygorystyczny, niż wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w stosunku do wszystkich innych zobowiązań małżonków.
W trakcie małżeństwa...
Zakres tej odpowiedzialności po rozwodzie zależy od relacji majątkowych istniejących między małżonkami w trakcie małżeństwa, a mianowicie od tego, czy:
- pozostawali we wspólności majątkowej małżeńskiej, tzw. ustawowej,
- panuje między nimi ustrój rozdzielności majątkowej, który może powstać m.in. wskutek intercyzy.
W pierwszym wypadku do dyspozycji poborcy skarbowego stoi majątek osobisty podatnika, a także majątek wspólny, dorobkowy. To samo dotyczy długów małżonka jako płatnika albo inkasenta. Nieodebrane więc przez przedsiębiorcę zaliczki od wynagrodzeń pracowników, zleceniobiorców itp. fiskus może ściągnąć także z majątku wspólnego – jego i małżonka. Małżonek partycypuje więc w spłacie obciążeń przedsiębiorcy wobec fiskusa całą swą częścią w majątku wspólnym.
W art. 29 § 2 ordynacji zastrzega się, że skutki m.in. ustania wspólności wskutek rozwodu i separacji nie odnoszą się do podatków powstałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta