Szef nie może za dużo żądać od podwładnego
Podstawowym obowiązkiem podwładnego jest stosowanie się do poleceń pracodawcy. Nie znaczy to jednak, że ma być szefowi bezgranicznie posłuszny
Zawierając umowę o pracę, pracownik zobowiązuje się wykonywać ją pod kierownictwem pracodawcy w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym (art. 22 kodeksu pracy).
Dodatkowo nawiązanie stosunku pracy wiąże się często z otrzymaniem zakresu obowiązków, dzięki któremu można rozstrzygnąć czy wydane polecenie jest zgodne z wykonywaną pracą. (art. 94 pkt 1 k.p.).
Pracownik jest zobowiązany wykonywać swoją pracę starannie i sumiennie. Powinien się stosować do poleceń przełożonych, jeżeli dotyczą one pracy i nie są sprzeczne z prawem lub zawartą umową o pracę lub nie zagrażają jego zdrowiu lub życiu.
Podwładny może dopuścić się krytyki co do poleceń przełożonych, lecz nawet negatywna ocena polecenia szefa nie zwalnia pracownika z obowiązku wykonania polecenia.
Inne zadania
Pracodawca może zlecić pracownikowi pracę innego rodzaju niż określona w umowie o pracę w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tutaj o uzasadnione potrzeby pracodawcy (art. 42 § 4 k.p.) oraz o przestój (art. 81 § 3 k.p.). ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta