Niemcy muszą uznać decyzję polskiego sądu
Po wszczęciu postępowania upadłościowego w jednym państwie UE sądy innego państwa muszą uznać i wykonać wszystkie zapadłe w nim orzeczenia
Roszczenia należy zgłaszać syndykowi i prawo jego kraju decyduje, jak zostaną rozdzielone środki z upadłości. To wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 stycznia 2010 r. w sprawie spółki MG Probud Gdynia (sygn. C-444/07).
Bankructwo za miedzą
Jest to firma budowlana, której niemiecki oddział prowadził działalność w tym kraju. W 2005 r. polski sąd ogłosił jej upadłość, tymczasem na skutek postępowania niemieckiego urzędu celnego wobec dyrektora oddziału (podejrzanego m.in. o niewypłacenie wynagrodzeń i składek) sąd w Saarbrücken wydał postanowienie o zajęciu niemieckiego rachunku tego oddziału jako zabezpieczeniu dla tamtejszych wierzycieli.
Tymczasem zgodnie z polskim prawem, jeśli w Polsce wszczęto procedurę upadłościową, takie zajęcie nie jest dopuszczalne. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta