Żydowski konflikt
Dziś Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP organizuje spotkanie informacyjne. Będzie tłumaczył, dlaczego chce unieważnienia wpisania przez MSWiA do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych Beit Polska Związku Postępowych Gmin Żydowskich.
BP został wpisany do rejestru w zeszłym roku. Od tej decyzji odwołał się związek gmin wyznaniowych. Teraz rozpoczyna kampanię informacyjną, dlaczego nie powinno być dwóch związków na jednym terenie. Chodzi głównie o to, że do tej pory przedstawicielem „na zewnątrz” społeczności żydowskiej był związek gmin wyznaniowych, jako spadkobierca przedwojennego związku w Polsce. A zarejestrowanie nowego związku utrudni negocjacje i rozmowy z rządem polskim.
Tymczasem przedstawiciele BP uważają, że związek gmin wyznaniowych jest ortodoksyjny.
O swoim mówią „reformowany”. Twierdzą, że jest to spór teologiczny. Uważają np., że: kobieta ma takie same prawa jak mężczyzna, że może się modlić razem z mężczyznami, można wykonywać prace w szabat oraz że Żydem nie tylko jest ten, kto ma żydowską matkę. BP widzi Żydem również tego, kto ma tylko żydowskiego ojca.
Obie strony wynajęły już adwokatów, którzy mają bronić przed sądem ich racji.