Skarbnika zatrudnimy bez konkursu
Ustawa o pracownikach samorządowych stanowi wprost, że zasady wolnego i konkurencyjnego naboru dotyczą jedynie tych stanowisk urzędniczych, na których podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę
Pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie wyboru (np. wójt), powołania (np. zastępca, skarbnik), umowy o pracę (sekretarz, większość pozostałych). Wynika to wprost z art. 4 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.).
Z ust. 2 tego artykułu wynika natomiast, że wszyscy zatrudnieni w jednostkach samorządu terytorialnego pracują na jednym z sześciu rodzajów stanowisk: pomocniczych, obsługi, doradców, asystentów, urzędniczych i kierowniczych urzędniczych. Jak natomiast wynika z treści art. 11 ust. 1 omawianej ustawy, nabór na stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny.
Trochę historii
W przepisach ustawy z 21 listopada 2008 r., w odróżnieniu od przepisów poprzednio obowiązującej ustawy o pracownikach samorządowych (z 1990 r.), nie ma wyraźnego ograniczenia wymogu organizowania konkursu na stanowiska urzędnicze (kierownicze) ze względu na podstawę zatrudnienia.
Art. 3a ustawy z 22 marca 1990 r. zawierał bowiem wyraźne stwierdzenie, zgodnie z którym nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta